رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
آسیا در حضور برنده عجیب با تیم ارتباط ب و بازنده کیست؟ جندسطری کاپ

برنده و بازنده کیست؟/ جندسطری در ارتباط با حضور عجیب تیم ب در کاپ آسیا
#1
جهان والیبال - المپیک 2016 با تمام خوبی ها و بدی هایش به پایان رسید و یک فصل چهار سال دیگر در تقویم والیبال دنیا آغاز گردید. فصلی که بسیاری از تیم های والیبال دنیا برای آن برنامه ریزی جدی دارند. چرا راه دور برویم از ژاپن که با تغییر سرمربی و تزریق تدریجی بازیکنان جوانان به توکیو 2020 چشم دارد تا همین استرالیا که به زعم خیلی حتی لیگ والیبال نیز در کشورش نداره هم به دنبال برنامه چهارسال دقیق مشخص هستن. سامورایی مدعی شده اند که برای توکیو 2020 چشم به سکو دارند و کانگوروها هم به دنبال راهیبای به المپیک در هر دو بخش مردان و زنان سالنی و بخش مردان ساحلی هستند. صرف نظر از اینکه هدفگذاری ها تا چه حد بوقوع می پیوندد آن چیزی که مشخص است آن است که حتی رقبای ما در آسیا برای توکیو 2020 نقشه کشیده اند. از سوی دیگر فدراسیون والیبال که مدعی برنامه محوری و تعیین چشم انداز و عمل به آن است هرازچندگاهی در مصاحبه ها مدعی برنامه های مختلفی برای توکیو 2020 و حتی رسیدن جز چهار تیم و حتی گاها نیم نگاهی به سکو به زعم مدیران این فدراسیون است که بسته به شرایط مختلف صحبت ها نیز تغییر حاصل می شود. اما با حتی اطلاع اندکی از شرایط حاکم بر والیبال ایران می توان فهمید که حتی با شرایط کنونی نمی توان به چنین شرایطی نزدیک شد. هیچ نشانه هایی از برنامه منظم و مدون برای چهار سال آینده دیده نمی شود. گویی مشکلات والیبال در چند بازیکن و سرمربی خلاصه می شودکه با تغییر آنها مساله به جواب می رسد.
 
مشکلات سنی پیشرو والیبال ایران

صرف نظر از مسائل حاشیه ای بسیار زیاد عدم توجه فدراسیون به شرایط سنی نسل کنونی و عدم پشتوانه سازی و درگیر کردن بازیکنان جوان و وصل آنها به تیم ملی مشکلاتی است که فدراسیون در دوره جدید 4 ساله با آن دست و پنجه نرم می کند. میانگین سنی تیم المپیکی به مرز 29 سال رسیده است، فدراسیون  همواره مدعی پشتوانه سازی بوده است اما واقعا تا چه حد این مساله اتفاق افتاده است. آیا صرف حضور یک بازیکن جوان آن هم عموما در پست دریافت کننده که درون مایه ای با ویژگی های جوانی را می طلبد نشان دهنده پشتوانه سازی است؟ با نگاهی به تیم های شرکت کننده در کاپ آسیا در میابیم همه این تیم ها با برنامه برای وارد کردن نسل جدیدی از بازیکنان خود به رده بزرگسالان پا به عرصه مسابقات گذاشته اند. 

تیم ملی ژاپن با ترکیبی از جوانان خود پای به مسابقات گذاشته است و تنها یوکی ایشیکاوا ستاره والیبال ژاپن از تیم اصلی در این تیم حضور دارد که خود اون نیز با 21 سال سن به لحاظ سنی همرده با بازیکنان فعلی است مابقی ترکیب تیم را هم بازیکنانی در رنج سنی 19 تا 22 سال تشکیل می دهند که مسلما مشکلات صغرسنی رایج در فضای ورزشی ما را هم ندارند. استرالیا نیز با ترکیبی با رنج سنی 19 تا  23 سال پای به مسابقات گذاشته و یک استثنا 16 ساله نیز در ترکیب والیبال این کشور در مسابقات دیده می شود. حتی کره جنوبی و چین نیز از این قاعده مسثتنی نیستند. اما وقتی به ترکیب تیم ایران نگاهی میندازیم موضوع صرفا بر سر حضور پاسور 37 ساله تیم ملی در این مسابقات نیست. ترکیب تیم اعزامی هم به لحاظ سنی بدون در نظر گرفتن علیرضا بهبودی از باقی تیم ها ببشتر است البته ما فرض می کنیم بازیکنان این تیم به هیچ عنوان صغر سنی نداشته باشند که فرض بسیاری بزرگی است وگرنه شرایط از آن هم وخیم تر می شود در ترکیب تیم ایران بازیکنانی زیادی بین 25-26 سال در این ترکیب حضور دارند هم اینکه به لحاظ کیفی و داشتن آن مشخصه های لازم انتخاب های موجود بعضا یا به لحاظ سن یا به لحاظ فنی زیر سوال هستند. شاید اینکه حتی یک تیم 25-26 ساله به مسابقات اعزام شود علامت سوال بزرگی برای پشتوانه سازی باشد. محمد وادی پاسور ارزنده والیبال کشور که چندسالی است همواره به عنوان پشتوانه از اون یاد می شده است به مرز سنی 26-7 سالگی رسیده است و او به لحاظ سنی اختلاف چندانی با بازیکنان تیم اصلی ندارد. معمولا بازیکنان در این سنین باید راه خود را به تیم ملی پیدا کرده باشند. برخی دیگر از بازیکنان حاضر در لیست صرفا لیست تیم را پر کرده اند و به لحاظ فنی نیز در شرایطی نیستند که بتوان به آنها به عنوان پشتوانه حساب نمود. بازیکنانی نظیر رحمان داوودی و علیرضا مباشری با سابقه چندسال بازی در تیم ملی چگونه می توانند در پروسه پشتوانه سازی در این تیم با 28 و 30 سال سن حضور داشتن باشند. مابقی نفرات تیم را نیز سامان فائزی و مسعود غلامی و رضا قرا تشکیل می دهند که اصلا بازیکنان کم تجربه ای نیستند و با توجه به سابقه و سن و سال آنها باید تاکنون مهیا حضور در تیم ملی شده باشند. شاید حضور امین اسمعیل نژاد جوان و آینده دار در پست پشت خط از معدود نکات مثبت ترکیب تیم باشد و در پست لیبرو حضور محمدرضا موذن و مصطفی حیدری که بازیکنان شاخص این پست در لیگ هستند گرچه به لحاظ کیفی قابل قبول است اما بازهم نشان می دهد که ما هنوز از بازی دادن به لیبرو های جوان تر (زیر 23 سال) ترس و واهمه داریم. 

در این مدت شاهد بودیم که فدراسیون سعی کرده با مطرح کردن بهانه های مختلف از قبیل چندماه در اردو بودن این تیم ب، عدم زمان لازم برای برنامه ریزی تیم جوانی مناسب برای این رقابت ها به نوعی خود را تبرعه کند. اما سوال اینجاست که آیا تیم های نظیر استرالیا، ژاپن ، چین و کره جنوبی درگیر رقابت های انتخابی المپیک و لیگ جهانی نبوده اند؟ آیا برنامه این مسابقات از همان ابتدای سال مشخص نبوده است؟ فرا خواندن بیش از 30 بازیکن برای تیم ملی بزرگسالان و درگیر کردن وقت انرژی دو کادر مختلف چه سودی می تواند داشته باشد در حالیکه در نهایت همه می دانیم انتخاب از بین 22-3 نفر برتر انجام می گیرد حال آنکه این انتخاب حتی مناسب هم نبود و در خصوص انتخاب پشت خط زن سوم اشتباهاتی صورت گرفت و کادر فنی در پیش بینی های خود احتمال مصدومیت دو پشت خط زن بالقوه مصدوم تیم را نداده بود. بنابراین همه چیز در المپیک خلاصه نمی شود. خیلی خوب است اگر تیم در المپیک نتیجه بگیرد اما فدراسیون زمانی که انرژی برای یک تیم صرف می کند نباید از باقی تیم ها و باقی مشکلات موجود در والیبال کشور بگذرد. والیبال ایران صرفا تیم ملی والیبال آن کشور نیست. لیگ والیبال و تیم های پایه آن کشور نیز در پروسه حرکت والیبال آن کشور دخیل و موثر است و باید برنامه ریزی مناسبی برای برگزاری مناسب آن بدون ایراد هیچ بهانه ای صورت گیرد. 
پاسخ }}
سپاس شده توسط: abbas-star ، arman ، iliya. ، maryam-r
#2
دیگه 5 گیمه شدن با تیم جوان ژاپن اونم با یه همچین تیم با تجربه ای بیشتر از اینکه پیروزی باشه شکست ما رو نشون میده!
پاسخ }}
سپاس شده توسط: abbas-star ، arman ، maryam-r
#3
ممنون امیرحسین جان واقعا خجالت آوره وقتی هر چهار رقیب اصلی با میانگین 22 و حتی 20 اومدن به مسابقات میانگین تیم ما حتی از تایلند هم بیشتره!!
پاسخ }}
سپاس شده توسط: abbas-star ، maryam-r
#4
دو تا پستمون مشکل داریم الان یکی دریافت کننده یکی عم پاسور دوم که به نظر من میتونیم پاسور جوانان که 19 سالش بیاریم پشتوانه معروف 2.2 سانت قدش پرشی زنم هست عین جیانلی یجورایی تازه از لحاظ قدی خودش یک نعمته بزرکه 
دریافت کننده کس مطمنی نداریم متاسفانه با امثال میرزاجانپورم به جایی نمیرسیم
پاسخ }}
سپاس شده توسط: abbas-star

بروزرسانی موضوع

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان