رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
عجیبی جهانی می‌کاهد جذابیت از تصمیمات که لیگ

تصمیمات عجیبی که از جذابیت لیگ جهانی می‌کاهد
#1
[عکس: 2378427868278.jpg]

رقابت‌های لیگ جهانی والیبال به دلیل تصمیم‌های عجیب فدراسیون جهانی هرسال اعتبار و اهمیت خود را بیشتر از دست می‌دهد.

 
به گزارش خبرگزاری جهان والیبال به نقل از ایسنا، تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی سال ۲۰۱۶ با قرار گرفتن در جایگاه هفتمی مرحله گروهی به کار خود پایان داد. کسب این رده صرف نظر از شرایط تیم و مسائل فنی یک دلیل مهم دیگر هم داشت و آن هم تصمیم‌های عجیب فدراسیون جهانی در خصوص برگزاری این رقابت‌هاست.
 
لیگ جهانی والیبال در گذشته یک مسابقه و رویداد مهم در رشته والیبال بود که برای بسیاری از تیم‌ها از جمله ایران حضور در آن رویا بود و تیم‌هایی که در لیگ حاضر بودند برای خود اعتباری به دست آورده بودند اما به نظر می‌رسد در حال حاضر این رقابت‌ها به دلایلی برای بسیاری اعتبار چندانی ندارد.
 
افزایش تعداد تیم ها و کاهش کیفیت
 
مهم‌ترین دلیل اعتبار لیگ جهانی کم بودن تیم‌های حاضر در آن بود که باعث شده بود سطح رقابت ها با حضور تیم‌های با کیفیت بسیار بالا باشد و تیم‌های ضعیف جایی در این لیگ نداشته باشند. فدراسیون جهانی والیبال از سال ۲۰۱۲ با هدف گسترش والیبال در جهان تعداد تیم های حاضر را به مرور بیشتر کرد که این موضوع به کیفیت رقابت ها لطمه زد. با بیشتر شدن تیم‌ها و افزایش اختلاف سطح فنی و کیفی تیم‌ها، فدراسیون جهانی تصمیم به برگزاری رقابت‌ها در چندین گروه گرفت.
 
آیین نامه و قوانین همیشه در حال تغییر
 
پس از سیدبندی تیم‌ها، قوانین مقرر شده این‌گونه شد که تیم هایی که در هر دسته در مکان آخر قرار بگیرند سال آینده در دسته پایین تر حضور داشته باشند اما این قانون به راحتی قابل تغییر است خصوصا اگر تیم آخر روسیه باشد. در حالی که انتظار می رفت براساس قوانین روسیه به دلیل قرار گرفتن در جایگاه انتهایی گروه اول در سال ۲۰۱۵ در دوره بعد در دسته دوم حاضر باشد اما این اتفاق رخ نداد و تغییر قوانین کاری کرد که روسیه در سطح یک بماند.
 
امتیاز بندی عجیب در لیگ جهانی
 
صعود قهرمان دسته دوم به مرحله نهایی در سال ۲۰۱۵ رنکینگ جهانی را نیز دچار مشکل کرد. مسئولان فدراسیون جهانی گمان نمی کردند که تیمی از دسته پایین قهرمان لیگ جهانی شود.
 
پس از این اتفاق رده‌بندی تیم‌ها بر هم خورد و فرانسه با وجود این که قهرمان لیگ جهانی شده بود به دلیل اینکه جزو هشت تیم دسته اول قرار نداشت امتیاز تیم نهم را دریافت کرد و صربستان که در فینال باخته بود و جایگاه دوم را به خود اختصاص داده بود به عنوان قهرمان شناخته شد و ۵۰ امتیاز دریافت کرد.
 
به همین دلیل فدراسیون جهانی برای از بین بردن این مشکل امکان حضور یک تیم از دسته پایین‌تر در فینال را ملغی کرد. در حال حاضر در جدول رده بندی فدراسیون جهانی در ستون مربوط به لیگ جهانی ۲۰۱۵ برابر نام صربستان رتبه یک و ۵۰ امتیاز برای این تیم منظور شده است.
 
رویکرد دست گرمی تیم ها در لیگ جهانی
 
تمامی مسائل ذکر شده باعث شده تا تیم ها به این رویداد به چشم یک تورنمنت سطح بالا نگاه نکنند و از آن به عنوان فرصتی برای استفاده از بازیکنان جوان‌تر بهره ببرند. همین مساله نیز در کاهش کیفیت رقابت ها تاثیرگذار بوده است. گاهی حتی تیم ها خودشان نمی خواهند در این رقابت‌ها حاضر باشند به مانند آلمان در سال ۲۰۱۵٫ در واقع تیم ها ترجیخ می دهند جوان گرایی کنند و یا با غیبت در این رقابت‌ها ریکاوری انجام دهند. برگزاری هرساله این رقابت ها نیز باعث شده که تیم ها خیلی نگران جایگاه خود نباشند چرا که امتیازهای این تورنمنت تنها یک سال دوام دارد و می‌توان آن را جبران کرد. به همین دلیل تیم‌ها به شکلی برنامه ریزی می‌کنند که توان و بهترین عملکرد خودشان را در مسابقه‌های قهرمانی جهان یا المپیک داشته باشد. رویدادهایی که هر چهار سال یک بار برگزار می شود و امتیازشان هم دو برابر است.
 
قرعه کشی و چیدمان عجیب رقابت های ۲۰۱۶
 
فدراسیون جهانی در سال ۲۰۱۶ به سیاست افزایش تیم ها در لیگ جهانی ادامه داد و این رقابت‌ها را با حضور ۳۶ تیم در سه سطح برگزار کرد. در این دوره با توجه به اینکه المپیک ۲۰۱۶ ریو در پیش بود فدراسیون جهانی تصمیم گرفت برای جلوگیری از خستگی تیم ها، همه تیم‌های یک دسته باهم بازی نکنند اما در نهایت امتیازها در یک جدول مدنظر قرار بگیرد.
 
براین اساس دوازده تیم در سه هفته در سه گروه چهار تیمی قرار گرفتند تا ۹ بازی را برگزار کنند اما این شیوه برگزاری به اندازه ای پیچیده و غیرقابل فهم و البته ناعادلانه بود که نه تنها مردم بلکه خود بازیکنان و مربیان نیز چیزی از برنامه متوجه نشدند. موضوعی که “رزنده” سرمربی تیم ملی والیبال برزیل نیز نسبت به آن اعتراض کرد.
 
کار ناعادلانه دیگر این بود که برخی از تیم‌ها اصلا با هم بازی نکردند و حریفان‌شان باهم متفاوت بود. ضمن این که برخی تیم ها از امتیاز میزبانی هم محروم بودند. در این شیوه مشخص شده بود که هر تیم باید ۹ بازی برگزار کند. برنامه‌ریزی غلط باعث شد برخی از تیم ها دو بازی را باهم انجام بدهند. مثلا ایران ۹ بازی خود را با شش تیم برزیل، صربستان، آمریکا، آرژانتین، بلغارستان و ایتالیا برگزار کرد تا در نهایت با چهار تیم از پنج تیمی که به مرحله نهایی رسیدند بازی کرده باشد. این در حالی ست که ایران با تیم های مانند بلژیک واسترالیا که ضعیف تر بودند بازی نکرد و حتی نتوانست با لهستانی که خودش را خیلی به آب و آتش نزده بود بازی کند.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: maryam-r ، skimo ، arman ، farshidfx
#2
تنها انتقادی که به نظرم به لیگ جهانی وارده فرمول برگزاری مسابقات که هر سال برگزار میشه و بعضی سالها مثل امسال به این شکل عجیب در میاد و یا مثلا فینال مرحله نهایی با آگاهی کامل از حضور ش در فینال سرد و بی انگیزه تو مسابقات شرکت میکنه

در باقی موارد مثل افزایش تیمها باید گفت اتفاقا فدراسیون جهانی رویکرد بسیار خوبی در پیش گرفته که تیمهای مختلف دیگر رو هم در گیر مسابقات کنه و هر سال بهشون انگیزه بده تا سطح فنی و روحی خودشون افزایش بدن یادمون نره ما تو همین لیگ جهانی اعتماد به نفس برد بسیاری از تیمهایی که در خواب هم نمیدیدیم رو پیدا کردیم در حالیکه اگه قرار بود اینطوری حساب کنن ما هم هیچوقت نباید لیگ 2013 تو سطح 1 قرار میگرفتیم


این ساختار جالب سلسله مراتبی که مثل دیویس کاپ تنیس میمونه اگه حفظ بشه و رعایت بشه کمک بسیار بزرگی میکنه تا تیمهایی مثل چین تایپه و یونان بیان خودی نشون بدن تیمهایی که قطعا اگه قرار باشه شانس خودشون تو تورنمنت های رسمی محک بزنن به اون نتیجه دلخواده شاید هیچوقت نرسن


در خصوص تورنمنت اماده سازی بودن لیگ جهانی هم طبیعی که اینطور باشه کلا تورنمنت های والیبالی از سایر رشته های تیمی دیگه بخصوص هم خانوادش مثل بسکتبال و هندبال در طول سال خیلی بیشتره این بیشتر بودن مثل شمشیر دولب میمونه میتونه باعث رشد و پیشرفت باشه و از طرف دیگه هم با خسته کردن تیمها کیفیت بازیشون برای تورنمنت های رسمی متاثر میشه و کاهش پیدا میکنه به هر حال نمیشه با تمام توان در طول چندین ماه باقی ماند تیمهایی مثل برزیل و آمریکا هم با صد در توانایی شرکت نمیکنن شاید حتی با نصف توانایی شرکت میکنن ولی انقدر توانایی دارن با اون کیفیت هم تو لیگ جهانی صعود کنن
پاسخ }}
سپاس شده توسط: arman ، maryam-r ، farshidfx ، abbas-star
#3
Fivb باید تعداد تیم های سطح 1 کاهش قده و تیم هایی مثل المان و اسلوونی وارد سطح 1 کنه جذابیت مسابقات بالا ببره سطح 2-3 مهم نیست هر چقدر تیم میخوان واردش کنن
پاسخ }}
سپاس شده توسط: abbas-star

بروزرسانی موضوع

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان