رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
مهلک دو یا تعویضه منجی؟؟؟

دو تعویضه: مهلک یا منجی؟؟؟
دو تعویضه: مهلک یا منجی؟؟؟

چند روزی بیشتر به مسابقات انتخابی المپیک باقی نمونده و تب و تاب والیبال در بین علاقه مندان این رشته بالا گرفته. به همین دلیل ذهن دوستداران والیبال این روزها بیشتر درگیر مسائل این رشته شده و موضوعات مختلفی مثل ترکیب 14 نفره و ترکیب اصلی و نحوه بازی کردن تیم جلوی تیم های مختلف و ... فکر رو مشغول کرده. در این بین مساله ای ذهن من رو چند وقتی هست که مشغول کرده و بد ندیدم که اینجا مطرح بشه و دوستان نظرات خودشون رو در این مورد بیان کنند.

ابتدا یک نگاهی به دو تعویضه رایج در بازی ها میندازیم و بعد به سراغ مساله ای که قراره طرح بشه می ریم. تعویض پاسور و قطر پاسور با هم پستی های مقابلشون رو بارها و بارها توی مسابقات مختلف دیدیم. یک سری از مربیان و کارشناسان موافق و عده ای دیگه ای هم مخالف این تعویض هستند. دلایلی برای عقیده شون دارن که به طور مختصر بیان می کنم: با اومدن پشت خط زن به خط جلو و رفتن پاسور به منطقه عقب وضعیت دفاعی تیم بهبود پیدا می کنه چون اکثراً پاسورها قامت کوتاه تری دارند و در دفاع یکی از نقاط ضعف تیم هاشون محسوب می شن. نکته بعدی داشتن سه مهاجم در خط جلو هست که دیگه پشت خط زن مجبور نخواهد بود از منطقه 1 پرش انجام بده و از پشت خط حمله کنه و هم اینکه می تونه بیاد از منظقه 4 حمله کنه و تنوع حمله به تیم بده. اما اونهایی که مخالف این نوع تعویض هستند معتقدند که این تعویض به دلیل اینکه 3/1 نفرات داخل زمین رو تغییر می ده هارمونی لازمه در تیم رو از بین می بره ضمن اینکه دو تا بازیکن رو که در جریان بازی نیستن رو یک دفعه به تیم وارد می کنه و اونها تا بیان در شرایط بازی قرار بگیرن ممکنه باعث چندین پوئن منفی بشن. مساله دیگه اینه که در پایان اون چرخش اگه پاسور و قطر پاسور اصلی به ترکیب برگردن 4 تعویض از 6 تعویض تیم در چند امتیاز انجام می شه و برای امتیازات بعد 2 تعویض باقی می مونه.

بعد از این توضیحات مقدماتی بریم سر اصل مطلب. من اینطور احساس می کنم که دو تعویضه دریافت در جریان بازی هم می تونه بعضاً کارساز باشه.دلیلش هم اینه که معمولاً تیم ها می آن یه برنامه ای رو برای سرویس زدنشون در نظر می گیرن و چینش ها رو هم بر اساس اینکه بازیکنی که در سرویس قرار می گیره چه بازیکنی از تیم حریف رو هدف قرار بده انجام می دن. اگه تیمی بیاد جای پست دو و چهارش رو با دو تعویضه دریافت عوض کنه سیستم سرویس حریف عملا به هم می ریزه و این می تونه پوئن خیلی مثبتی باشه. البته این نوع تغییر تبعاتی رو به همراه خواهد داشت به خصوص در حمله بلندزن ها که اگه مربی ای بخواد همچین کاری بکنه باید حتماً در تمرینات روی حمله زوج دوم برنامه ریزی خاصی انجام بده. با همه این تفاسیر من یادم نمی آد مربی ای چنین تعویضی رو انجام داده باشه و شاید علتش این باشه که اونها مسائلی رو در نظر می گیرن که من به اونها توجهی نکردم. البته ولاسکو در تیم آرژانتین در جام جهانی در بازی با ایران دو دریافت کننده اش رو تغییر داد و کونته رو پشت خط برد و جواب هم گرفت. همین طور آلکنو این کار رو در بازی فینال قهرمانی اروپا در برابر فرانسه انجام داد و بازی رو برد و قهرمان شد ولی هیچ کدوم از این دو مورد در حین بازی نبوده بلکه در شروع ست جدید بوده.

در پایان این رو اضافه کنم که به نظر من با توجه به ترکیب دریافت کننده های حال حاضر تیم ملی این پیشنهاد می تونه کارگشا باشه و در مورد تیم های دیگه با توجه به اینکه پست 4 هاشون اینقدر مشکل دریافت و پست 2 هاشون در حد قائمی مشکل آبشار ندارن اصلاً نیازی به این حرکت ریسکی که مجبور بشن سیستم تیم رو اساسی دگرگون کنند نخواهند داشت. 
پاسخ }}
سپاس شده توسط: iliya ، mohammad ، m-mahdi ، skimo ، abbas-star ، arman ، farshidfx ، maryam-r ، alireza-k ، nomber10
خیلی خوب بود.
ممنون
پاسخ }}
سپاس شده توسط: skimo ، m-mahdi ، abbas-star ، maryam-r ، kianoosh254 ، alireza-k ، nomber10
مرسی امین جان خیلی خوب بود

فقط بحثی که هست اینه که تو هر ست محدودیت تعویض وجود داره سرمربی تیم شاید بتونه تعویض جفتی دریافت کننده ها رو از امتیاز 16 به بعد و اونم در شرایطی که نیازی به تعویض پشت خط و پاسور نباشه و یا بازیکنی مصدوم نشه انجام بده
پاسخ }}
سپاس شده توسط: m-mahdi ، abbas-star ، maryam-r ، kianoosh254 ، alireza-k ، nomber10
تشکر از نظر کارشناسی دوستان
ممکنه لطف کنید ، اگه میتوانید هر کدام از دوستان که اطلاع دارند ، تاریخ و ساعت بازی تیم رو به وقت ایران بذارید ،از الان بدونیم ، برای تماشای بازی خواب نمونیم.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: mohammad ، abbas-star ، maryam-r ، kianoosh254 ، nomber10
Photo 
ولاسکو باب کرد بیشتر البته منتفدا یکسریشون میگفتن ریسکه دو تعویض
معمولا غفور که فیکس بود با محمودی و پاسور دوم تعویض میکرد و بعضا جواب میداد
البته همون طور که توضیح دادین کم این اتفاق میافته ولی مربی باهوشی چون الکنو با همین سیستمش فرانسه رو دچار مشکل کرد یا ولاسکو و مطلب جالبی بود
اگه یکی از دوستان لطف کنه درباره محدودیت تعویض در والیبال توضیح بده ممنون میشیم که کلا چجوریه تو هر ست و کل بازی
پاسخ }}
سپاس شده توسط: mohammad ، maryam-r ، abbas-star ، kianoosh254 ، alireza-k ، nomber10
هر ست 6 تعویضه.
البته در مواقع اضطراری مثل مصدومیت اگه 6 تعویض یه ست انجام شده باشه مبشه تعویض هفتم رو هم به خاطر مصدومیت انجام داد.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: maryam-r ، abbas-star ، kianoosh254 ، alireza-k ، nomber10
(۰۴-۰۳-۱۳۹۵, ۰۱:۲۷ ق.ظ)علی موسی پناه نوشته: تشکر از نظر کارشناسی دوستان
ممکنه لطف کنید ، اگه میتوانید هر کدام از دوستان که اطلاع دارند ، تاریخ و ساعت بازی تیم رو به وقت ایران بذارید ،از الان بدونیم ، برای تماشای بازی خواب نمونیم.

بفرما
این هم صفحه مربوط به برنامه بازی های ایران لینک
پاسخ }}
سپاس شده توسط: maryam-r ، علی موسی پناه ، nomber10
دو تعویضه پاسور و قطر پاسور که امری مرسوم در اکثر تیمهای دنیاستو به نظر میتونه مفید باشه
اما دو تعویضه بازیکنان پست قدرتی دریافتی به نظر خیلی منطقی نمیاد چون کمتر تیمی در جهان 4 بازیکن هم سطح در این پست داره
از طرف دیگه این قانون وجود داره که هر بازیکن در طول هر ست فقط میتونه 1 بار از زمین خارج و دوباره وارد زمین بشه
و با این دو تعویضه دست مربی تا حدودی برای تعویضهاش بسته میشه
پاسخ }}
سپاس شده توسط: maryam-r ، mohammad ، kianoosh254 ، alireza-k ، nomber10
ممنون مقاله جالبی بود
پاسخ }}
سپاس شده توسط: mohammad ، kianoosh254 ، maryam-r ، nomber10
جمیعا از اونهایی که بابت این مطلب تشکر کردند سپاسگزاری می کنم. دونه دونه نذاشتم که زیاد نشه.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: mohammad ، maryam-r ، nomber10

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان