رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در جهانی نتیجه دنبال باید با مربی پیدا تیم نیستیم تطابق خاصی لیگ لوزانو کند

لوزانو: در لیگ جهانی دنبال نتیجه خاصی نیستیم/ مربی باید با تیم تطابق پیدا کند
به گزارش خبرگزاری جهان والیبال، لوزانو در مصاحبه ای مفصل نطرات خود را راجع به المپیک، بازیکنان ایران، رویارویی با لهستان و … ابراز کرد. بخش اول این مصاحبه را می خوانید:

– نتایج کنونی ایران در لیگ جهانی رضایت بخش نیست، دو برد و چهار باخت. فکر می کنم هدف اصلی شما لیگ جهانی نبود؟

نه، چون هدف اصلی صعود به المپیک بود. توانستیم این کار را بکنیم و هدف بعدی آماده شدن برای آن است. برای اولین بار در تاریخ ایران به المپیک رفتیم. کار سختی بود زیرا باید ۷ بازی می کردیم که توانایی ذهنی و جسمی بالایی می خواست. لیگ جهانی فقط به آماده سازی برای المپیک ریو کمک می کند. نمی خواهیم در لیگ نتیجه خاصی بگیریم، بنابراین تغییرات زیادی داریم. اگر بازیکنی از نظر بدنی خسته است یا سرماخوردگی اندکی دارد خوب نیست. به علاوه، می خواهم به افرادی که تجربه ندارند، بازی بدهم. می خواهم بدانم آیا می توانند در المپیک بازی کنند؟

– در المپیک انتظار دارید چه نتیجه ای بگیرید؟ شما در گروهی افتاده اید که آسانتر است.

ابتدا می خواهم از گروه بالا بیاییم، در مکان سوم یا چهارم. یک چهارم نهایی مرحله سختی است که باید با یک تیم از بین برزیل، آمریکا، فرانسه و ایتالیا روبرو شویم. این تیمها جزو ۶ یا ۷ تیم برتر دنیا هستند. شاید فرانسه در رده بندی FIVB بالا نباشد، اما پارسال در لیگ جهانی و اروپا قهرمان شد. اگر فقط به سال گذشته نگاه کنیم جزء ۴ تیم برتر هستند. برد در یکچهارم موفقیت بزرگی خواهد بود. چون این مرحله برای تیمهای گروه ما بسیار مشکل است.

– لهستان هم همین شرایط را دارد.

دقیقا، علاوه بر اینکه همراه روسیه می خواهند دو جایگاه اول گروه را داشته باشند، بازی با هر کدام از تیمهای گروه دیگر برای آنها سخت خواهد بود.

– گفته می شود، یک چهارم نهایی سخت ترین و مهمترین بازی در المپیک است، زیرا برنده به نیمه نهایی می رود.

بله این بازی مرگ و زندگی است. یا می توانی برای مدال بجنگی، یا هشتم می شوی. خیلی سخته، من دو تا از این بازیها داشته ام.

–  و آخرینش ۸ سال پیش با لهستان بود. حالا باید در گروهی بازی کنید که لهستان در آن قرار دارد. البته در انتخابی نیز بازی کردید و بردید.

و باید با آرژانتین هم بازی کنم. این دو بازی است که هرگز نمی خواهی از دست دهی.

– پس بازی با لهستان، هیجان مضاعفی در شما ایجاد می کند.

بله این دو بازیهای خاصی هستند. مخصوصا آرژانتین، وقتی صدای هموطنانم را می شنوم، اما آن ور تور و باید تلاش کنم تا پیروز شوم. برای هیچ کس آسان نیست که روبروی کشورش بازی کند. و لهستان که علاقه خاصی به آن دارم. نه فقط بازیکنان، چون اندکی از آن بازیکنان هم اکنون در تیم هستند. بلکه کل کشور که مرا پذیرفت، در باشگاه و تیم ملی.

– چه تیمی مدعی کسب طلای المپیک است؟

قطعا برزیل، و ۵ تیم دیگر که سطح بالایی دارند. فرانسه که در دو سال گذشته پیشرفت کرده است. تیمی هماهنگ و متعادل است. روسیه که ممکن است در لیگ جهانی بد باشد، اما در المپیک خوب هستند. لهستان که در حال حاضر بهترین بازی اش را ارائه نمی دهد، اما در هر پستی بهترین ها را دارد. همچنین آمریکا و ایتالیا که اختلاف خاصی با بقیه ندارند. به نظرم شانس برزیل کمی بیشتر است، چون مقابل هواداران خود بازی می کنند. البته این فشار ممکن است به ضرر آنها هم باشد.

– بنابراین در این شرایط نزدیک، شرایط روز مسابقه برندگان مدال را مشخص خواهد کرد.

بله و مهمتر از آن اینکه بازیکنان مصدوم نباشند. مانند لهستان که نواکوفسکی و میکا مصدومند. که بازیکنان مهمی هستند ولی فعلا در آمادگی کامل نیستند. این مشکل بزرگی برای لهستان خواهد بود. به عنوان مثال، در بلگراد موریلو که بازیکن کلیدی است مقابل ما بازی نکرد و فلیپه به جایش آمد. اگر چه برزیل توانست این موضوع را مدیریت کند و خوب بازی کند. نمی دانم آیا دیگران می توانند چنین کاری بکنند یا نه.

– وقتی می خواستید با ایران کار کنید، می دانستید که با توجه به دهنیت بازیکنان، کار مشکلی دارید. مربی قبلی کواچ شکایت زیادی راجع به این موضوع داشت. اما به نظر می رسد اکنون مشکلی ندارید. 

مربی باید به تیم و خودش به عنوان یک واحد نگاه کند. باید با تیمی که با آن کار می کند تطابق پیدا کند. باشگاهی یا ملی. گفته می شود که با بازیکنان ایران نمی توان کار کرد اما نه. باید چیزهایی را درست کنی چون همیشه می خواهیم پیشرفت کنیم. فکر می کنم مشکل فقط مسائل ذهنی نبود، آماده سازی بدنی نیز مشکل داشت. من نمی خواهم رفتار آنها را عوض کنم. فکر نمی کنم این کار منطقی باشد. چرا رفتارشان را عوض کنیم در حالی که آنها در کشوری زندگی می کنند و الگوی رفتاری خاصی دارند.

– وقتی در لهستان بودید نمی خواستید رفتار بعضی بازیکنان را اصلاح کنید؟

وقتی ایتالیا را ترک کردم و به لهستان آمدم می گفتند نمی شود با لهستانی ها کار کرد. در ابتد سخت بود زیرا بازیکنان طرز فکر مرا نمی دانستند. ولی بعد بهتر کار کردم و بهترین نتیجه را گرفتم. نمی خواستم رفتارشان را عوض کنم. فقط می خواستم تیمی درست کنم که خوب والیبال بازی کند. ضمن اینکه نمی شود در دو ماه رفتار را تعییر داد. لهستانی ها نمی خواستند مثل ژاپنیها شوند، می خواستند با هم باشند و خوب والیبال بازی کنند. ایرانی ها هم همینطور.
پاسخ }}
سپاس شده توسط: samaneeh ، alireza-k ، maryam-r

بروزرسانی موضوع